Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Biżuteria Zakupy

Obrączki ślubne Kraków znajdziesz na obraczki.net.pl.

Dla wielu osób dzień ślubu jest niezmiernie wzruszającym dniem życia. Sakrament ten wiąże Państwa Młodych do końca życia, a symbolem ich lojalności, miłości i zaangażowania są obrączki.

Obrączki – cząstka obrzędu zaślubin od XIII wieku

Z początku nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe i obrączki, z tej przyczyny ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu ślubu. Niewielu wie jednakże, że mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilkaset lat później. I choć wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na dłoń jak wyjeżdżali na wojnę, jednakże obyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w minionym stuleciu, a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, że wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w innych państwach, jak np. w Kanadzie, w Iranie, w Wielkiej Brytanii czy w Turcji, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie wedle tradycyjnych wierzeń biegnie “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą oraz wybierają obrączki wspólnie, jednocześnie obyczaj mówi, iż narzeczona nie powinna finansować ich kupna, ponieważ jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki – niegdyś ze stali, dzisiaj ze złota lub platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej skromnym wzornictwem. Przez wiele wieków wykonywano je z różnorodnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy mosiądz) symbolizujące niezłomność uczucia. Współcześnie do ich wykonania stosuje się głównie złoto oraz platynę, które są oznaką ufności wobec małżonka. Naturalnie, są one również w wielu przypadkach ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż przeważnie kupowane są gładkie, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą także nierzadko usługę ich grawerowania. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka lub znaczący dla młodej pary cytat.

Nasze dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]