Jak robi się topaz mistyczny?

Biżuteria

Dowiedz się, gdzie kupić topaz mistyczny.

Niepowtarzalny wygląd i oryginalny, jak na topaz, kolor to najważniejsze właściwości topazu mistycznego, który od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Choć na początku możnaby mylnie stwierdzić, iż to inny kamień, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości zwykłym topazem. Jego oryginalne właściwości są rezultatem specjalnej technologii produkcji – prawdziwy topaz jest w jej toku poddawany działaniu wysokiej temperatury oraz powlekany cienką warstwą kruszcu ozdobnego. To dlatego topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Kolory topazu mistycznego

Odcienie, które przybiera topaz mistyczny zależne są w szczególności od metalu, jakim jest pokryty. Najczęściej spotykany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, że kamień przybiera purpurowy odcień, błękitny zaś jest efektem podgrzania topazu bez żadnych dodatków. Szczególnie dobre efekty daje wykorzystywanie czystego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Brazylii czy Azji.

Biżuteria z topazem mistycznym

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są wysoko doceniane przez złotników. Chętnie używają go zatem do wyrobu naszyjników, kolczyków czy innych ozdób. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do eleganckich kreacji – świetnie prezentuje się również na co dzień. Ważna okazuje się również różnorodność barw, sprawiająca, że prościej można dobrać biżuterię do danego stroju.