Do czego wykorzystuje się szalunki podczas budowy?

Budownictwo

Jeśli potrzebujesz szalunków Kraków, koniecznie sprawdź https://sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Najczęściej stosuje się je podczas wylewania murów betonowych – wtenczas są one potrzebne do tego, by stosownie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się również w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na okna, bramy oraz drzwi. W tym artykule wytłumaczymy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i w jaki sposób mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki z metalu, drewna lub sklejki

Najstarszym typem szalunków jest struktura wykonana z mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ albo drewnianych desek, którą można wykorzystać powtórnie po zdemontowaniu. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – wielu inwestorów oraz wykonawców decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki wytwarza się ze sklejki, metalu lub drewna, a także łączyć w sobie 2 lub 3 materiały. Na ogół jednakże wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a całą konstrukcję scalają narożniki, głowice ze stalowe bądź aluminiowe, belki i łączniki.

Wynajem szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy cyklicznie parające się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść pojedynczy obiekt oraz zespołów, które zazwyczaj oferują odmienne usługi. Nabycie wszelkich elementów potrzebnych do skonstruowania szalunku byłoby całkiem nieopłacalne . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]