Silnik szczotkowy DC

Silniki na prąd stały zrewolucjonizowały nasze życie

Instalacje przemysłowe

Wiele maszyn, które użytkujemy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, niewielkie lub olbrzymie, te urządzenia odmieniły nasz sposób życia oraz pracy, tymczasem przeciętny człowiek przeważnie nie wie, jak są one zbudowane ani jak pracują te silniki.

Kto odkrył i jak zbudowany jest silnik elektryczny na prąd stały?

Zadaniem silników DC jest konwersja energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od nieomal 200 lat i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich opracowania, późniejszych ulepszeń i w efekcie ich wprowadzenia do ogólnego użycia w różnorodnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty uznanych naukowców połowy XIX wieku, takich jak m.in. Zénobe Gramme, Michael Faraday czy Moritz Jacobi. Silniki prądu stałego złożone są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, statora, wirnika i szczotek. W dzisiejszych czasach często wykorzystywane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za dużą niezawodność, jak również cichą pracę.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do specjalistycznego wykorzystania

Teza, że silniki elektryczne prądu stałego są używane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz czytnik CD/DVD czy też korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie na pewno wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią pociągów czy samochodów sterowanych na odległość, a więc gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które zapewne damy także naszym potomkom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej oraz produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały samochody elektryczne będą codziennością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Z silników DC korzystają również hobbyści do realizacji najróżniejszych prototypów z obszaru robotyki i mechaniki.

O ile silniki prądu stałego o niedużej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach hobbystycznych albo z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od najlepszych światowych producentów.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]