Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Instalacje przemysłowe

Więcej szczegółów o motoreduktorze ślimakowym.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenie przekładni z napędem elektrycznym. Jak działają motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w naszym wpisie.

Motoreduktory – ograniczają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pomagają skuteczniej korzystać z silników elektrycznych w roli napędu w najrozmaitszych funkcjach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem skuteczność przekładni nigdy nie jest 100%, wobec tego zawsze zauważalna jest drobna różnica między mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła czy hamulce. Niezaprzeczalną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe układy, które da się bez trudu wybrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry dokładnie pasowały do wymogów budowanego projektu. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nawet miesiące, na drobiazgowe pomiary oraz testy pojedynczych kompletów części. Zależnie od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do sporych, średnich albo niewielkich obciążeń, a także do długiego bądź krótkiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się rozróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne rodzaje silników (DC, BLDC, AC czy szeregowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową).

Nie ma na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako napędu. Czy to logistyka, produkcja żywności czy przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch różne automaty, jak linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome, mieszadła albo kolejki górskie. Ogromne spektrum rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy spowodowała, że liczbę realnych kombinacji, które obecnie mają w ofercie czołowi światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach, lecz właściwie w milionach.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]