Czy warto czytać blogi o zdrowiu i zdrowym stylu życia?

Nasze porady Ochrona zdrowia Witryny internetowe

Jesli uważasz, że w Internecie nie znajdziesz dla siebie bloga urodowego, koniecznie Zajrzyj tu.

W internecie da się nadzwyczaj szybko wyszperać informacje o każdej sferze życia. Internauci upodobali sobie zwłaszcza pytanie w Google o kwestie zdrowotne, nierzadko wręcz poprzedzając definitywną decyzję o konsultacji z lekarzem dniami buszowania po sieci z nadzieją na własnoręczne odszukanie rozwiązania problemu. Lecz czy to mądry model korzystania z informacji zamieszczanych na portalach o zdrowym stylu życia?

Portal o zdrowiu to nie alternatywa dla specjalistycznej porady lekarskiej

W tysiącach treści o odżywianiu, zabiegach estetycznych i medycynie udostępnianych online jest sporo dobrych artykułów opracowanych zarówno przez specjalistów, jak i przez osoby zafascynowanych tematyką zdrowotną i od lat pracujących w branżach powiązanych z medycyną. Lecz korzystanie z artykułów zamieszczanych na stronach o zdrowiu bądź urodzie nie powinno (a wręcz nie może!) opierać się na traktowaniu ich jako alternatywy dla indywidualnego kontaktu z lekarzem. Blog o zdrowym stylu życia, jeśli zapewnia rzetelnych informacje, może natomiast być użytecznym źródłem dodatkowej wiedzy, która ułatwi czytelnikowi poruszanie się po świecie usług medycznych. Poznanie w sieci detalicznego opisu zabiegu wytłumaczonego niemedycznym językiem pozwoli oswoić pacjenta z procedurą przyszłej operacji i zminimalizować stres z nią związany. Natomiast wpis z deskrypcją symptomów poprzedzających jakąś z chorób, którą czytelnik u siebie podejrzewa, może ułatwić mu później konsultację ze specjalistą.

Warto subskrybować portale wiedzy o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl