Faktury ustrukturyzowane – wystawisz i odbierzesz je za pomocą KSeF

Nasze porady Rachunkowość, finanse

Na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/ znajdziesz więcej informacji o Krajowym Systemie Faktur.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie właściciele przedsiębiorstw na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – jednolity format dokumentów

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie ustaloną strukturę danych opisanych z użyciem znaczników XML. Kodowanie XML generalnie mało co mówi człowiekowi, który nie potrafi go odczytać, z kolei dla dostosowanego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument będzie w pełni czytelny. Fakt, że faktury mają jednolitą strukturę prowadzi do tego, że obojętnie którego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą odczytane jednakowo. Jest to istotna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotychczas raz za razem spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w oprogramowaniu księgowym informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkiem eliminuje możliwość pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – osoby prowadzące działalność wiele na tym zyskują

Każdy właściciel firmy od 1 stycznia 2021 r. może odebrać lub wystawić fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy między innymi są zwolnieni z obowiązku przesyłania pliku JPK_FA, wcześniej otrzymają zwrot VAT, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mogą być pewni, że nie zapodzieją gdzieś faktury (system przetrzymuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega nieprawidłowościom w sferze podatku dochodowego, akcyzowego i od towarów i usług. Co istotne, nieodzowność stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, ale musi ono zostać zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]