system swift

Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

Rachunkowość, finanse

Pomimo, że praktycznie rzecz biorąc regularnie korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Ale system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z fundamentów wydajnego funkcjonowania bankowości światowej.

Jak działa system SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie o wiele bardziej złożone niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny stosowany dzisiaj system tego typu. Poza nim przykładowo w Polsce funkcjonują też z systemów: Elixir, SEPA czy SORBNET.Na świecie działają także rozmaite systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia bankowe na obszarze jednego państwa.

Jak w związku z tym wyróżnia się system SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich państwach świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie oraz mnóstwo innych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak szybko znaleźć taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC popularnych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]