Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Usługi

Dowiedz się, kto oferuje badania psychotechniczne Bielsko.

Na sytuację na drogach w największej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji zgodnie z przepisami muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat kilka słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one formę rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest umiejętność szybkiej reakcji, percepcja prędkości, podzielność uwagi czy dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, że nie dla każdego ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco podnieść. Jak? W sieci dostępne są różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]