Badania psychologiczne kierowców – jakie obejmują testy?

Usługi

Dowiedz się, kto oferuje badania psychologiczne Bielsko. Skieruj się w to miejsce.

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale też poznania cech psychologicznych jednostki, które niezbędne są do pełnienia konkretnych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach mocno się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę strach ma wielkie oczy. Komplet badań składa się z testów osobowościowych, testów inteligencji, wywiadu psychologicznego oraz testów aparaturowych, które pozwalają ocenić między innymi szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za zadanie ocenić zdolności umysłowe jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe badają cechy charakteru. Określają między innymi psychotyzm, intro- oraz ekstrawersję i neurotyzm. W przypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje stereometr, aparat krzyżowy, wirometr, miernik czasu reakcji i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które noszą okulary, powinny tylko pamiętać, by zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto musi je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C, C+E, D1+E, D1, D+E i D. Przejść muszą je również osoby, które chciałyby wykonywać zawód egzaminatora lub instruktora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek oraz na operatorów wózków widłowych. Trzeba podkreślić, że poddać muszą się im także ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależy od kategorii osób, które się im poddają. I tak chociażby w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Należy wykonać je tylko raz.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]