Literatura dla młodzieży – jakie porusza tematy?

Rozrywka Zakupy

Więcej o książkach dla młodzieży na https://bit.ly/3Pjuaew.

Młodzież wychowywana w XXI w. ma coraz rzadszą styczność z ciekawą literaturą. Nastolatek wybiera przede wszystkim dostępną od ręki rozrywkę na tablecie, w telewizji bądź w smartfonie, a po książkę zazwyczaj sięga dopiero wtedy, gdy jest to lektura szkolna. I właśnie przez przymus poznawania tekstów literackich sprzed wieków dla szeregu młodych ludzi czytanie dla przyjemności jest odległym konceptem.

Literatura dla nastolatków odwołuje się do najprostszych doświadczeń młodego człowieka

Licealiści nie nie muszą ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. W magazynach księgarni jest masa literatury dla nastolatków zarówno zagranicznych jak i polskich autorów, którzy rozważają problemy i opowiadają historie intrygujące młodszą generację odbiorców. Ten gatunek literatury otrzymał własną nazwę:“literatura Young Adult”. Są to utwory tworzone dla czytelnika w wieku od 12-18 lat. Publikacje dla nastolatków czerpią z wielu gatunków literackich: są tu m.in obyczajówki, horrory i fantastyka. Jednakże wszystkie te książki łączy odwołanie się wyraźnie do uniwersalnych doświadczeń młodego człowieka. Powieści te mówią więc o kontaktach z rodzicami, poznawaniem własnej tożsamości, pierwszej miłości, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni oraz odnajdowaniu własnego miejsca na świecie. Lektura literatury młodzieżowej umożliwia nastolatkom poczuć, iż inni również borykają się jednakowymi życiowymi zawirowaniami przez tych parę intensywnych lat dojrzewania.

Czy warto namawiać nastolatków do poznawania literatury dla młodzieży

Polecamy proponować młodzieży angażujące ją książki, gdyż spotęgowanie w nich ochoty czytania dla zabawy z biegiem lat daje wiele korzyści. Nastolatek, który dużo czyta operuje szerszym zasobem leksykalnym i dobrze radzi sobie z ortografią i gramatyką, co dostrzegalnie ułatwia zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Jednak czytanie o dylematach innych ludzi w podobnym wieku to też metoda na lepsze zrozumienie siebie, prywatnych pragnień oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co ważne, rodzina w żadnym razie nie powinna drwić z zainteresowań dziecka. Jeśli zatem nastolatek częściej wybiera książki o statkach kosmicznych lub wampirach nie komentujcie, że to niedorzeczne tylko dajcie mu czerpać z nich radość!

Nasze dane adresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa