Thrillery i literatura kryminalne – co sprawia, że są popularne?

Rozrywka Zakupy

Jeśli szukasz książek kryminalnych, kliknij tutaj.

Spora rzesza entuzjastów książek to fani upiornych opowiadań. Niektórzy gustują w opowiadaniach na granicy horroru, inni uwielbiają zanurzać się w głębokie zakamarki skomplikowanych umysłów seryjnych morderców czy brutalnych bandziorów. W gąszczu podcastów i kanałów telewizyjnych, na których znajdują się tysiące produkcji opowiadających zainteresowanym zmyślone oraz prawdziwe historie, nadal jedną z najlepszych metod styczności z nimi pozostaje literatura kryminalna.

Książki kryminalne i thrillery – z jakiej przyczyny sięgamy po makabryczne opowieści?

Miłośnik thrillerów i powieści kryminalnych bez zastanowienia odpowie, iż idzie o szybki zastrzyk adrenaliny. Czytając czy oglądając straszne historie pragniemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się przenikliwemu uczuciu niepokoju, którego z rzadka przeżywa się na co dzień. Obecnie brak dla człowieka w naturze śmiertelnych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to na ogół pracą, problemami zdrowotnymi bądź finansami. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasz organizm wyzwala w dużych ilościach adrenalinę, innymi słowy hormon stresu i przetrwania. A właśnie poczucie lęku uczy nas działać w sytuacjach wymagających szybkich reakcji. To dlatego bajki Andersena i braci Grimm mają na ogół tak mroczny i okrutny charakter – w ten sposób baśnie te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach otaczającego ich świata, informując je zarazem, że to co dobre czasem nie wygrywa.

Książki kryminalne lepiej budują klimat niż ich filmowe ekranizacje

XXI wiek to wiek natychmiastowej rozrywki. Odbiorcy, gdy wyłuskają na nią wolną chwilę, poszukują filmu na wieczór czy też mini serialu, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż parę godzin. Sympatycy klimatycznych kryminałów i thrillerów są praktycznie rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które oferowane są na darmowych oraz płatnych platformach streamingowych. Co godne podkreślenia, częstokroć te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, lecz jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie zapewnia porównywalnej satysfakcji jak przeczytanie oryginału. Książkę, zwłaszcza historię thriller czy kryminalną, konsumuje się inaczej niż film fabularny – spokojniej, a więc z większą uwagą. W słowie pisanym każdy dialog, deskrypcja i bohater (a nawet postać z drugiego planu) ma wpływ na kształtowanie klimatu snutej historii. Napięcie wyzwalany jest u czytelnika zazwyczaj stopniowo, lecz pozwala to na skrupulatniejszą analizę opisanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeżeli więc masz chwilę i uwielbiasz czytać, pozwól sobie napędzić strachu literaturze kryminalnej, horrorom oraz thrillerom.

Nasze dane adresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa